אסופות מאמרים  |  

—————————————————  מידע שימושי  ——————————————————

חיפוש מידע על קורסי-קיץ ולימודים לטווח קצר (לא לתואר) ביפן
האתר הבא עמוס במידע אודות לימודים ביפן. חפשו short term.  קובץ האקסל מציע רשימה ארוכה של מוסדות המציעים תכנית קצרה לסטודנטים זרים שמגיעים במימון אישי (לא על מלגה).
תכניות כאלו מתאימות לסטודנטים אשר מבקשים לשפר מיומנויות שפה בזמן הקיץ, מבלי להעביר את מרכז חייהם ליפן לתקופות ארוכות. הפניה לכל מוסד נעשית באופן אישי. תוכלו להתייעץ גם בשגרירות לגבי הרשמה לתכניות אלו.

השגרירות היפנית מציעה אפשרויות אטרקטיביות ללימודים ארוכי טווח ביפן. לימודים אלו מובילים בדר״כ לתואר מתקדם, וכוללים מילגת קיום ותשלום שכר לימוד. 

קיבלת מלגה ללימודים ביפן?

מתלבט באיזו אוניברסיטה ללמוד בשנה הבאה?

בחירת מוסד אקדמי מלווה בשיקולים רבים. אגדנו בשבילכם מידע חיוני על מבחר אוניברסיטאות ביפן על פי המלצות הסטודנטים שהיו שם. הסקר שערכנו מתחיל כבר בתהליך הבירוקרטי של ההרשמה לאוניברסיטה וההתקשרות מול השגרירות היפנית, ועובר דרך ההגעה ליפן, סקירת המעונות מבחר שיעורי השפה, אפשרויות תעסוקה ועוד.

מה כדא לבדוק לפני שבחורים אוניברסיטה? מומלץ לחפש מנחים רלוונטים שתחום המחקר שלך יהיה רלוונטי לגביהם. למרות הקלות שבה נתן להתקבל לאוניברסיטאות קטנות, שימו לב שלא לוותר על איכות ההנחיה.
אזור המגורים הוא גורם משמעותי שיש להתחשב בו. מלווד ההווי והאווירה היחודית של כל איזור ואיזור ביפן, שימו לב ליוקר המחיה, למוסדות והחנויות שיהיו בסביבת המגורים הקרובה אליכם, ולאמצעי התחבורה. 


לקראת ההגעה ליפן
עם בחירת מוסד הלימודים/ מנחה ישנו תהליך בירוקרטי עד קבלת מכתב הקבלה שיש להגיש לשגרירות (Letter of acceptance). לאחר קבלת המכתב ישנו תהליך התקשרות נוסף עם מוסד הלמודים לקראת ההגעה ליפן ותחילת הלימודים.
הכנסו לאתר האוניברסיטה, לבדוק כמה שיותר פרטים על תנאי המגורים ודרכי ההגעה, כולל עלויות נסיעה ומחיה משוערות. כדאי גם להיות בקשר הם המנחה העתידי כדי לקבל כמה שיותר פרטים ולהמנע מהפתעות לא נעימות.
מומלץ להביא את המחקרים שרלוונטים למחקר. ללמוד יפנית לקראת ההגעה על מנת להשתלב בלימודים בצורה טובה יותר.


ההגעה ליפן
לאחר ההגעה ליפן לא נגמר התהליך הבירוקרטי. יש לפתוח חשבון בנק, להכיר את הסביבה ולהרשם בעירייה. מאז החל החוק החדש יש הנחיה להנפיק את כרטיס התושב ברשויות ההגירה המקומיות. כמו כן, יש לבצע הליך קליטה גם בביטוח הלאומי (לרוב ממוקם בצמוד לעירייה).
בחלק מהתוכניות תוכלו לקבל ליווי ממתנדבים בתהליך הקליטה והכרת הסביבה.


שיעורי שפה
שיעורי השפה לתלמידי חוץ מחולקים לפי רמות, לרוב נתנת תקופה של כשבועיים בה ניתן לעבור בין הרמות השונות. מומלץ לחזור על דקדוק ואוצר מילים כדי להגיע לרמה גבוהה כיוון שתלמידים רבים הנם סינים וקוריאנים אשר שולטים בשפה. קורס ברמה גבוהה יאפשר המשך לימודים מתקדמים. עם זאת, אין לזלזל ברמות הנמוכות, מפני שהן נותנות את הבסיס ליפנית היום יומית.


שירותים לתלמידי חוץ
במרבית האוניברסיטאות קיים משרד שנותן שירותים לתלמידי חוץ בתוך הפקולטה. בחלק מהאוניברסיטאות תוכלו לקבל בנוסף ליעוץ לימודי גם לקבל חונך, עזרה בעבודה, עזרה במילוי טפסים הן הקשורים ללימודים והן כתושב זר ותמיכה רגשית.


מגורים סביב הקמפוס
ברוב הערים תוכלו למצוא מגורים במחירים סבירים ובמרחק לא גדול מהקמפוס. בררו על אפשרויות מגורים מול סוכניויות נדל"ן שונות, ובדקו אם לאוניברסיטה שלכם יש קשר עם סוכנות מסוימת. בנוסף, השתדלו להתייעץ עם סטודנטים אחרים.


הוצאות חודשיות
ההוצאות השוטפות על מזון ותחבורה עשויים להשתנות מעיר לעיר. בררו מה יוקר המחיה בעיר היעד שלכם והתכוננו בהתאם. מגורים במעונות עשויים לחסוך לכם את התשלומים על חשמל, גז ומים ותשלום לעירייה. מעבר להוצאות אלו צפו לשלם גם ביטוח בריאות.
קחו בחשבון שמהפכת הסלולר טרם הגיעה ליפן וצפו לחשבונות סלולר ואינטרנט גבוהים.


תעסוקה
בחלק מהאוניברסיטאות תוכלו למצוא שירות לסטודנט הנותן ייעוץ ועזרה בחיפוש עבודה זמנית. לרוב לסטודנטים זרים יש זכאות לעבודה במשרה חלקית, אולם יש להמציא אישור גם מאוניברסיטה וגם מרשויות ההגירה. מרבית הסטודנטים הזרים עובדים כמורים להוראת שפה. שיקלו לעשות קורס הוראת אנגלית כשפה שנייה כבר בארץ.

שירות רפואי
חלק מתהליך ההרשמה כתלמידי חוץ הוא רישום לביטוח רפואי. בכל פניה למרפאה או בית חולים יש להציג את כרטיס הביטוח. בחלק מהאוניברסיטאות תוכלו למצוא מרפאה בתוך הקמפוס, שיתנו לכם הפניה לרופאים מקצועיים. מחירי הטיפולים הרפואיים משתנים על פי סוג הטיפול וסוגי הביטוח השונים. פניה לטיפול ללא ביטוח רפואי עלולה לעלות לכם ביוקר.
 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים


IAJS       אוניברסיטת חיפה, הר הכרמל, חיפה   •    דוא"ל: iajsoffice@gmail.com    •    מפת האתר
     
לייבסיטי - בניית אתרים