אסופות מאמרים  |  

—————————————————  כנס ״אלוהויות מורכבות ביפן ובאסיה״  ——————————————————

הכנס עוסק בנושא מחקר עדכני בהסטוריה של דתות יפן: חקר "האלוהויות המורכבות" - האלוהויות רבות-הפנים שאיכלסו את הפנתיאון הסינקרטיסטי של יפן הפר-מודרנית.

אלוהיות אלו נוצרו בתהליך ארוך של מיזוג ושילוב מסורות דתיות ופולחני אלים מקומיים (קאמי) ומיובאים (בודהיסטים, דאואיסטים והינדו), תהליך שהגיע לשיאו בימה״ב. מחקר האלוהויות, אפיין ופולחנן משליך אור על תהליכים חברתיים, פוליטיים ודתיים ביפן המדיבאלית - תקופה בה "שדות" אלו היו שלובים וחופפים. הכנס יבקש לבחון את התופעה בעיקר ביפן - שבה היא מובהקת ביותר, וגם זכתה לדיון דוקטרינלי מעמיק באסכולות השונות של הבודהיזם היפני. אך הכוונה היא להתייחס לתופעת מיזוג האלוהויות כתופעה אסייתית, שכן תהליכים כאלו התקיימו כבר בהודו, ובכל מקום אליו הגיעו המסורות הבודהיסטיות. "האלוהויות המשולבות" אפייניות לארצות אסיה ככלל, ומגמת מחקר זו תוביל לפיתוח תאורטי עתידי. חקר האלוהויות המורכבות הללו הוא נושא חדש ו"חם" בתחום לימודי יפן. על חשיבותו של הכנס לתחום תעיד ההענות המיידית והנלהבת של כל המוזמנים להשתתף בו. 

 

הכנס לזכרו של צבי ורבלובסקי (1924- 2015), אבי מדע הדתות בארץ, ודיקן מדעי הרוח באוניברסיטה העברית, חתן פרס א.מ.ת ומקבל עיטור ״מסדר השמש העולה״ מטעם קיסר יפן.

לפרטים נוספים, ראו את אתר הכנס באנגלית.


Go Back  Print  Send Page
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים


IAJS       אוניברסיטת חיפה, הר הכרמל, חיפה   •    דוא"ל: iajsoffice@gmail.com    •    מפת האתר
     
לייבסיטי - בניית אתרים